• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

Internet – praca w sieci zmienia obecny świat i ludzi. Stwarza nam możliwości stałego i szybkiego dostępu do różnego rodzaju informacji. Można wykorzystywać go jako narzędzie wspierające proces nauczania i kształcenia. Jednak mimo wielu pozytywów niesie on również zagrożenia. Aby ich uniknąć należy przestrzegać następujących zasad:


1. Korzystaj z informacji zamieszczonych na stronie szkoły i w dzienniku elektronicznym.


2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób, w razie wątpliwości sprawdzaj ich prawdziwość.


3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.


4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.


5. Nie podawaj w sieci żadnych haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.


6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.


7. Czytaj regulaminy.


8. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz jest bezpieczna („kłódka zamknięta”, strona internetowa zaczyna się od https//, korzystaj z antywirusa).


9. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.


10. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem.


11. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji.


12. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.


13. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.


14. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe!


15. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.


16. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.


17. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.