1-logo.jpg

 

 

 

 

 

 

Musicie zdecydować, w jakim kierunku chcecie iść, a następnie nie spuszczać oka  z kompasu....

 ( Jan Paweł II, Manila 18.02. 1981 r.)

 

O CO CHODZI Z TYM CHODZENIEM?

 

Praktycznie codziennie pokonujemy kilometrowe trasy, wędrując do szkoły, pracy, na zakupy itp.W większości przypadków chodzimy bez zastanawiania się nad sensem stawianych kroków. Kiedy wyjeżdżamy na wycieczkę sprawa wygląda inaczej- planujemy trasy, wędrujemy wyznaczonymi szlakami, dobieramy - zgodnie z upodobaniami- miejsca, które chcemy zobaczyć, poznać i odkryć. Wspomniane szlaki porządkują nasze plany wycieczkowe, zapewniają bezpieczeństwo wędrowców, ukierunkowują na cel. Każdy, Kto kieruje się zasadami obowiązującymi na szlakach, może być pewny, że nie stanie się krzywda i bezpiecznie powróci do domu.

 

Również w codzienności, potrzebujemy jasnych drogowskazów, dzięki którym nie pogubimy się w życiu.  I właśnie z pomocą przychodzi nam bł. Jan Paweł II, miłośnik gór, jezior i rzek: pielgrzym - wędrowiec- turysta, który potrafi połączyć zwyczajne szlaki turystyczne z duchowym pięknem i wartościami, którymi należy kierować się w życiu. To właśnie dlatego prosił Polaków podczas pielgrzymki do Ojczyzny: Ja tam  u Was byłem! Pilnujcie mi tych szlaków!

 

Dzięki temu my- młodzi ludzie- pragniemy kroczyć śladami Jana Pawła II, który osiągnął chwałę ołtarza, nazywamy błogosławionym, odkrywając piękno ojczystej  przyrody i pochylając się nad duchowym przesłaniem papieża Polaka, które wyryte jest na naszej ziemi. Tak więc wędrujemy- myśląc i poznając podarowany i piękny świat, za który dziękujemy Stwórcy.

 

Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz chodzić Twoimi ścieżkami...

 

( Psalm 25,4)

 

O CELACH, JAKIE SOBIE STAWIAMY

 

Szkoła uczy - bawi- wychowuje! To hasło widniało w polskich szkołach przez wiele lat. I rzeczywiście coś w tym jest. Jednak w naszej Wyjątkowej Szkole chcemy pójść dalej i pod prąd współczesnej modzie,w której niestety nie ma miejsca na autorytety....

 

Przede wszystkim pragniemy poznać i zagłębić nauczanie bł. Jana Pawła II, patrona i duchowego przewodnika naszego KoMPaS-u JP2 oraz docierać do miejsc związanych z Jego Osobą, życiem, twórczością i nauczaniem. Poznając świat przyrody i kultury pragniemy rozwijać zamiłowanie do aktywnego wypoczynku, zdrowego stylu życia oraz uwrażliwiać na piękno otaczającego świata. Kontakt  z przyrodą i wspólne wędrowanie uczy nas troski o środowisko naturalne i ochronę przyrody, ale nadto- uczy poznawania siebie nawzajem, znoszenia słabości, wykrzesania z siebie postaw ofiarności i wyrozumiałości, jakże często pomijanych we współczesnym wychowaniu. Przemierzając kilometry Szlakami Jana Pawła II odkrywamy nasz kraj i jego piękno, ucząc się jednocześnie zachwytu nad dobrami kultury, bogactwem historii i właściwego przywiązania do Ojczyzny w duchu patriotyzmu. Wielkie zaangażowanie w odkrywanie duchowego przesłania Szlaków Papieskich łączy się z aktywnością fizyczną, pomagając zachować dobrą kondycję i smukłą sylwetkę, co jest niewątpliwie dodatkowym atutem tej niezwykłej, duchowej przyrody, jaką jest przynależność do naszego KoMPaSu JP2.

 

O DOBRYM POCZĄTKU

 

W życiu liczy się dobry start. Dlatego wybraliśmy najważniejsze dla Jana Pawła II miasto w Polsce jako miejsce naszego "początku". Właśnie w królewskim Krakowie 24.03.2012r.- podczas dorocznego spotkania Fundacji Szlaki Papieskie, pobłogosławieni przez kard. Stanisława Dziwisza, rozpoczęliśmy naszą działalność przy stałej współpracy z Panią Urszulą Włosiuk, prezesem Fundacji. Od tego czasu regularnie gromadzimy się na cotygodniowych spotkaniach formacyjnych , przecinkach, czyli rajdach jednodniowych oraz kilkudniowych wędrówkach Szlakami Papieskimi w Polsce.

 2.jpg

 

O ORGANIZATORACH

 

Założycielem i pomysłodawcą KoMPaSu JP2 jest s. Antonia Kowalczyk OSB, katechetka. Obecnie panie Justyna Szczęśniak i Agata Żywicka, nauczyciele Ośrodka prowadzą grupę, realizując założenia i cele założyciela.

4_.jpg